Anasayfa / Sağlık / Baharatlar Krampa İyi Geliyor

Baharatlar Krampa İyi Geliyor

Kas krampları, özellikle sporcular için büyük problemlere yol açabilir. Ünlü tenisçi Rafael Nadal ve NBA’ın en sevilen basketbolcularından LeBron James son yıllarda sık sık kas problemleri yaşayan sporculardır. Nobel ödüllü Dr. Rod Mackinnon ve Harward Üniversitesi’nden Nöroloji Prof. Bruce Bean, yaptıkları araştırmalarla, kas kramplarının doğal yollarla, önlenebileceğini ve tedavi edilebileceğini keşfettiler.

Sporcuların sıvı ve elektrolit seviyeleri çok düşük olduğunda kasların gerilmesi ve kramp yaşanması durumu daha sık görülüyor. 1990 yılında Güney Afrikalı doktor Martin Scwhellnus, kaslarda oluşan gerilme ve krampların aslında nörolojik temellere dayandığını iddia etmiştir. Doktor Scwhellnus’un iddiasına göre, beyinden gönderilen uyarıcı sinyaller ile, kaslar arasındaki iletişim bozukluğu kramp ve gerilmelere neden olmaktadır. Prof. Dr. Bean ve Mackinnon’da bu teoriden hareketle, kas krampları ile ilgili bir araştırmaya başladılar. Yaptıkları araştırmalar neticesinde, baharatlı ve keskin kokulu gıdaların tüketilmesi ile kaslarda gevşeme olduğunu fark ettiler. Özellikle hardal ve turşu suyu üzerinde yaptıkları araştırmalarda ise, bu besinlerin kas kramplarını hafiflettiğini gördüler.

Anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip acı biberde yoğun miktarda bulunan kapsaisin, eklem ve kaslarda ağrıları ve iltihabı giderici etkiye sahiptir. Zerdeçalda bulunan kurkumin isimli terkip maddesi ise kaslarda acıyı ve ağrıyı gidermeye yardımcı olmaktadır.

Prof. Dr. Bruce Bean ile Dr. Rod Mackinnon, birlikte kurdukları Flex Pharma Şirketi üzerinden geliştirdikleri kramp önleyici ve kas gevşetici doğal ilaçları 2017 yılında satışa çıkaracaklar.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.