Anasayfa / Sağlık / Balık Yağlarının 11 Faydası

Balık Yağlarının 11 Faydası

Özellikle son 10 yılda balık yağları ile ilgili yapılan araştırmalar oldukça fazladır. Gazetelerde, dergilerde, televizyonlardaki sağlık programlarında ve internet sayfalarında balık yağlarının, özellikle de omega-3’ün sağlığa olan yararları ile ilgili binlerce bilgi paylaşılmıştır. Şimdi genel olarak balık yağlarının faydalarına bir bakalım.

1-) MS (Multiple Skleroz) Hastalarına İyi Gelir
Ülkemizde yaklaşık olarak 40 bin civarında, MS hastası bulunmaktadır. Ton, uskumru ve somon gibi bazı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri, gizemli bir hastalık olduğu belirtilen MS hastalığının tedavisinde yardımcıdır. Yapılan birçok araştırmanın sonucu bunu ortaya koymuştur.

2-) Prostat Kanserinden Korur
Omega-3 yağ asitlerini içeren balıkların özellikle prostat kanserinden koruduğu, yapılan araştırmaların sonucunda tespit edilmiştir.

3-) Gebelik Sonrası Depresyonundan Korur
Balık yağları, gebelik sonrası annede görülen, gebelik sonrası depresyonunu engeller ve depresyon belirtilerini azaltır.

4-) DEHB’e Karşı Etkilidir
Balık yağları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun tedavisinde oldukça etkilidir. Yapılan bir araştırmada, DEHB’li çocuklara 8 hafta boyunca her gün 8-16 gram balık yağı verildi. 8 haftanın sonunda çocuklarda ciddi oranda iyileşme olduğu görüldü.

5-) Hafızaya İyi Gelir
Iowa Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak omega-3 tüketenlerin, yaşlılıkta bilişsel düzeyleri normal seviyede kalıyor ve hafıza problemleri görülme ihtimali azalıyor.

6-) Kalp Sağlığını Korur
Omega-3 yağ asitleri, kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor ve kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

7-) Alzhemier’ı Önlüyor
2007 ve 2010 yıllarında yapılan araştırmaların sonucuna göre, omega-3 yağ asitleri, alzhemier ve demans hastalıklarından korunmayı sağlıyor.

8 -) Görme Kaybı Riskini Azaltıyor
Balık yağları, yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltıyor.

9-) Epilepsi Nöbetlerini Azaltıyor
2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre, omega-3 yağ asitleri, epilepsi hastalarında nöbet geçirme sıklığını azaltıyor.

10-) Psikolojik Hastalıklardan Koruyor
Nature Communications Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, 12 hafta boyunca omega-3 takviyesi yapılan psikotik rahatsızlığı bulunan hastaların, hastalık belirtileri büyük ölçüde azalmıştır.

11-) Anne Karnındaki Bebek İçin Çok Yararlı
2008 yılında yapılan bir araştırma, omega-3 tüketen annelerin bebeklerinin, bilişsel, duyuşsal ve motor gelişimlerinin tamamlanmasına, omega-3 yağ asitlerinin büyük ölçüde yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.