Anasayfa / Bakım / Cilt Bakımında Vitamin C

Cilt Bakımında Vitamin C

Cilt bakımında bilinirliği artan bir vitamindir vitamin c. Cilt lekesi, antiaging, antioksidan, kırışıklık karşıtı önlemler için c vitamini kullanabilirsiniz.

Vitamin C Cilt Kırışıklıkları
Vitamin c cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. Cilt kırışıklıkları kolajen ve elastin bağdaki zayıflama sonucu zamanla ortaya çıkan bir cilt problemidir. Özellikle 27 yaş ve sonrası düzenli kullanılacak vitamin c ile bu sorun uzun yıllar engellemiş olursunuz. Eğer 35 li yaşları geçtiyseniz a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımını çok az miktarda özellikle mimik bölgelerine, kaz ayaklarına, burun kenarına ve alnınıza sürmeniz oldukça işe yarayacaktır. Ama az kullanmaya özen gösterin. Ayrıca l-ascorbic acid ile birlikte b3 vitamini karıştırarak akşamları hazırlayacağınız bir cilt serumunun oldukça faydasını görürsünüz.

Vitamin C Cilt Çatlakları
Cilt çatlakları kolajen ve elastin tabakasındaki yırtılmadan dolayı oluşur. Vitamin c hem bu çatlakların oluşmasını önleyici hem de çatlakları giderici etkilere sahip bir vitamindir. Cilt çatlakları için a vitamini ile birlikte hem önleyici hem de giderici bakımlar yapabilirsiniz. Örneğin a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımından hazırlayacağınız yağı 1-2 günde bir çatlakların üzerine sürmeniz oluşumunu azaltıcı etki gösterecektir. Ayrıca oluşmuş çatlaklar için glikolik asit ve tca gibi cilt soyucu asitlerle birlikte kullanmanız çatlaklardan kurtulmanız da önemli sonuçlar alabilirsiniz.

Vitamin C Cilt Lekeleri
Cilt rengimizi oluşturan melanin tabakasında pigment artışına cilt lekesi denilir ve vitamin c melanin tabakasını normale döndürerek cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Vitamin c hem leke oluşumunu engellemek hem de oluşmuş lekelerin azaltılmasında kullanılır. L-ascorbic acid (c vitamini) çok çabuk bozulan bir madde olduğu için akşamları tek kullanımlık bakımlar hazırlamalısınız. Vitamin c çözdükten sonra bekletmeyiniz. Ayrıca etly ascorbic acid formunda cilt serumlarını hazır olarak alıp kullanabilirsiniz. Bu formlar bozulmadıkları için kullanımları daha pratiktir. Bir diğer bozulmayan form ise ascorbly palmitate ise c vitamininin yağda çözünen formudur bu da c vitaminli yağ olarak satılır. Daha etkili bir form olan ascorbly palmitate yani c vitaminli yağ cilt altında 48 saate kadar etki gösteren bir form olduğu için c vitaminli yağları 2 günde bir akşamları kullanmalısınız.

Vitamin C Antioksidan
Gün içinde gerek su gerekse havadan bir sürü yabancı madde cildinize temas eder ve bu maddeler cildinizi oksitleyerek cilt yaşlanmasının önünü açar. Vitamin c bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerden birisi olduğu için cildinizi adeta korumaya alır ve cildinizin çeşitli ağır metaller ve mineraller tarafından oksidasyona maruz kalmasını önler.

Vitamin C Faydaları ve Kullanımı

Vitamin c cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. C vitamini ile yapılan bakımları daha çok akşam ve gece bakımları olarak yapın. Vitamin c ile gündüz bakımları cildinizde leke bırakma potansiyeli barındırır ki vitamin c kullanımı sonrası fayda değil zarar görmemeniz için vitamin c içeren ürünleri veya en etkili bakım olan c vitamini serumlu bakımları gece yapınız.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.