Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Cilt Bayazlatmada Papatya

Cilt Bayazlatmada Papatya

Papatya mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan ve 20-50 cm kadar boylanabilen, güzel kokulu bir çiçektir. Bir çoğumuz hayatında mutlaka bir kerede olsa bir demet ile sevdiklerimize süpriz yapmış yada seviyor-sevmiyor geyiği çevirmişssinizdir. Neyse bu başka bir konu.

her yerde kaşımıza çıkabilecek derecede yaygınlı ve yetişebilirliği olan papatya faydalarıylada dikkati çekmektedir. Özellikle Cilt bakımında cilt rengi açmada kullanılabilecek bir yapıyada sahiptir.

Regl Düzensizliklerinde Papatya Çayı
Ancak bu özelliğinin yanında ayrıca, adet görme aksaklıklarında, adet görememe hallerinde ve daha başka nitelikteki, dölyatağı (rahim) şikayetlerinde, uykusuzluk, testis iltihabı, yüksek ateş, yara ve diş ağrılarında etkili bir tedavi edicidir.

Bu tip faydalarından yararlanmak için, başakları çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek, kaynar su dolu orta boy bir demliğe konur, demlenmeye bırakılır (kaynatılmaz) ve 8-10 dakika demlendikten sonra süzülüp içilir.

Cilt Bakımında Papatya
Papatya suyu, deri döküntülerinde ve saç derisindeki kaşıntıların giderilmesinde etkili yardımcıdır. Saçlara parlaklık veren papatya suyu cilt temizliğinde düzenli kullanımında cildi tazeleyen ve derinlemesine yenileyen bir yapıya sahiptir.

Cilt Beyazlatmak için Papatya Çayı
Papatya cilt beyazlatıcı bitkisel bir etkiye sahip olup cildinizi tonunu açar. Kullanımı da oldukça basit. Bir kaç tutamkurutulmuş papatya çiçeğini iki litre suya atarak kaynatıyoruz. Daha sonra papatya çayını bir tencereye dökerek bu iki litrelik suyun buharını yüzümüze tutuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kaynar vaziyette değil de 7- 10 dakika bekledikten sonra suyu hafif ılıtarak buharını yüze uygulamadır. Diğer yandan koltuk altı ve genital bölge kararmasına karşı da cilt beyazlatmak için banyo suyuna 2 litre papatya çayı ilave edilebilir.

Göz Çevresi Siyah Halkaların Azaltılması
Papatya suyu, B3/niyasinamit ve L-ascorbic asit

Papatya çayının göz yorgunluğu ve göz çevresindeki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Bunun için basit bir bitkisel çözüm yapılabilir. Ilık suya kurutuluş papatya ilave edeceğiz.

5 dakika sonra, sudan papatyaları süzüpnce bir tüle sararak oda sıcaklığına kadar soğutuyoruz. Sonra kompres bir olarak göz çevremize yerleştirerek 25-30 dakika kadar bekletiyoruz.Ancak bu etkiyi daha da güçlendirmek için B3/niyasinamid ve c vitaminin www.doakimya.com dan edinebileceğiniz toz hindeki fomlarınıda, karıma ekleyebilrsini.

Cilt Beyazlatıcı Maske
3 tatlı kaşığı papatya çiçeği
1 fincan su
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı gül suyu ve yarımşar çay kaşığı B3/niyasinamid ve c vitamini

Hazırlanışı :
bu 1 fincan suyu kaynatarak içine papatyaları koyun. 7-8 dk kaynadıktan sonra süzgeçten geçirip soğumaya bırakın. Daha sonra içine bal ve gül suyunu ekleyin. İyice karıştırarak yüzünüze ve boynunuza sürüp 15 dk bekleyin.

yazımızın sonuna gelirken, cilt bakımı ve özellikle renk açma uygulamalrında papatya güçlü bir etkiye sahip olduğunun altını tekrar çizerken b3 niyasinamid ve c vitaminin toz forlarının etkisinin yabana atılmaması gerektiği hatırdan çıkarılmamalıdır.

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.