Anasayfa / Sağlık / Cilt kuruluğu nedenleri

Cilt kuruluğu nedenleri

Cilt kuruluğu nedenleri

Cilt kuruluğu sebepleri şunlardır ;

  • İhtiyozis dediğimiz genetik bir hastalık söz konusu olabilir. Bu tür insanlar doğumdan 1-2 ay sonra. Özellikle bacaklarında pullanmalar başlar. Aileler çocuklarında aşırı cilt kuruluğundan şikayet ederler. Genetik bir hastalıktır.Ergenlik dönemine kadar deride kuruluk aşırı pullanmalar görülür. Bu hastalığın nemlendiriciler dışında çok fazla bir tedavisi yoktur. Bir dermatologun kontrolünde nemlendiricilerle kullanılarak kontrol altına alınabilir.
  • Yaşlılarda cilt kuruluğu olabilir. Bunun nedenleri; Cildin su oranı azalır. Su tutma kapasitesi azalır. Yağ salgılaması azalır. Deri kaşıntısı olabilir.
  • Alerjik bünyeli (atopik ) dediğimiz kişilerde de cilt kuruluğu olabilmektedir. Atopik yapı alerjiye yatkın kişilerdir. Alerjiye yatkın kişi yani egzama saman nezlesi astımı olan kişilerdir. Bu kişilerinde ciltlerinde kuruluk olur. Çünkü gerektiği kadar ciltleri yağ üretemezler. Bu kişilerde de cilt kuruluğu problemi çok fazla olabilmektedir. Başka bir neden ilaç kullanımı olabilir. Kolesterol düşürücü haplar, tansiyon hapları cilt kuruluğu yapabilir. İleriki yaşlarda aniden çok aşırı cilt kuruluğu olabiliyorsa iç hastalıkları da skolyoz ve bazı kanserlerde cilt kuruluğu yapabiliyor. Özellikle kozmetik ürünlerin fazla kullanılması sabun gibi cilt kuruluğunu arttırabilir. Günde 2 seferden fazla banyo yapılması, her duşta lif kese kullanılması, her yere aşırı derecede sabun sürülmesi cilt kuruluğu yapar.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.