Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Çin ulusal şarj istasyonu ağı kuracak

Çin ulusal şarj istasyonu ağı kuracak

Çin ulusal şarj istasyonu ağı kuracak

Çin 2020’de en az 5 milyon elektrikli Otomobilin yollarda olmasını hedefliyor.

Karbondioksit salınım oranını azaltmak amaçlı yeşil projelere yatırımını artıran Çin, 2020 senesinde yollarda 5 milyon elektrikli otomobil olmasını tasarılıyor. Çinli görevliler, yerleşim ve kamu sahaları, anayollar ve finansal bölgelerde elektrikli otomobil istasyonları kurulacağını belirti.

İhtiyaç arttı, teşvik artıyor

Çin, her otoparktaki meydanın en az yüzde 10’unun şarj istasyonu içereceğini ve her 2,000 araca en az tek şarj istasyonu oluşturulması meydana geldiğini belirtti. Elektrikli otomobil satışlarının artmaya başladığı Çin’de milli şarj istasyonu şebekesini geliştirmek amaçlı yatırımcılar da teşvik edilecek.

Çin Araba Üretileri Derneği bilgilerine yönelik 2015’in önce sekiz ayı içinde ülke çapında 108 bin elektrikli otomobil satıldı. Çin Başbakanı Li Keqiang, gökyüzü kirliliğini önlemek amaçlı atılacak adımlar içinde elektrikli otomobillerin kocaman ehemmiyet taşıdığını belirtmişti.

Her yıl gökyüzü kirliliği sebebiyle bir milyondan bin bireyin yaşamını kaybettiği Çin’de trafik de tek sürü kocaman tek sıkıntı teşkil etmekte. Senede 10 milyon yepyeni sürücünün trafiğe çıktığı Çin’de ilçeler 200 binden pek bireyin ölümüne ne sebeple oluyor.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.