Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Civan Perçemi İle Gelen Bitkisel Güzellik

Civan Perçemi İle Gelen Bitkisel Güzellik

Civan Perçemi otu doğada neredeyse heryerde yetişebilme potansiyeli ve bir çok çeşidi bulunan bir bitkidir. Civan perçeminin yaprakları yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir ve çok yıllık ve bir bitkidir.

Civan Perçemi İle Cilt sağlığı
Civan perçemini bitki camiası içinde özellikli kılan yanı ise, Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşımasıdır . Bu uçucu yağ tanen ve özellikle potasyum içerikli mineraller içermektedir. Bu sayede hem cilt bakımında hemde yara tedavisinde etkili bir yapıya sahiptir. Önemli bir antiaging etkiye sahip olan potasyum, cilt maskesi, kür vb biçimlerde cilte tatbik edilgiğinde cildin canlamasını sağlamaktadır.

Özeelikle yaşlılığa bağlı gelişen yüz çöküntüleri hatta düzenli kullanımda gözenek giderme uygulamarında bile kullanılmaktadır. Bununla beraber, Kadınlarda sıkça görülen genital rahatsızlıklarda , mantar ve/veya bakteri enfeksiyonlarında da cildi terapi eden ve önemli bir tedavi destekleyicidi.

Kırışıklıklara karşı Civan Perçemi
Yüz bölgesindeki çöküntüler ve kırışıklıklar için doğal ve mükemmel bir çözüm olan civanperçemi maskesi yüz cildinde meydana gelen kırışıklıklar ile gözaltı ve yanaklarda oluşan çöküntüleri doğal bir maske ile normale döndürmek amacıyla gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Civan Perçemi Maskesi
Civan perçemi çiçeği, saf suda 10 dakika kaynatıl­dıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutu­lur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bîr tatlı ka­şığı süzülmüş bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile bir­likte karıştırılır. Hazırlanan karışıma soğutulan bir fincan civan perçemi suyu ilave edilir. Maske kıva­ma gelinceye kadar azar azar yulaf unu eklenir.

Bu noktada okuyucularımıza özel bir biligiyide eklemek isteriz. Hazırladığınız maskenin antiaging etkisini güçlendirmek için www.doakimya.com sitenizden uygun fiyatlara edinebileceğiniz 10gr l-ascorbic asiti (c vitamini) hazıladığınız maskeye karıştırmanız etkin bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Civanperçemi maskesini 1 ay boyunca her akşam uygulayabilirsiniz. Her seferinde maskeyi taze olarak hazırlayıp uygulamanız önemlidir. Bitkisel civanperçemi maskesi cildiniz için çok faydalı olduğundan dolayı ilk hafta sonunda cildinizde oluşacak iyileşmeyi kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Civan Perçeminin Diğer Yaraları
Kuvvet verici, uyarici, idrar ve gaz söktürücüdür.
İçerisindeki Sincolden dolayi antiseptik, balgam söktürücü ve midevidir.
Basurda sulu hulasasi fitil halinde verilir.
Menopoz dönemi gelişen ateş basması, terleme, stres ve osteoporoza bağlı kemik erimesi sorunlarında, etkili bir tedavi aracıdır.

Civan Perçemi Çayı
Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.
Civan Perçemi Tennürü

Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür.

Civan Perçemi Merhemi
100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civan perçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!

Yazımızın sonuna gelirken, bitkilerin cilt sağlığında sunduğu faydaları görmezden gelmemenizin kritik olduğunu , ancak bunu suistimal eden aktar bozuntusu kişilerede prim vermemeniz açısından, uzman tavsiyesi almanın önemi hatırlatmak isteriz.

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.