Anasayfa / Sağlık / Depresyondan Korunmanıza Yardımcı Olacak 5 Beslenme Alışkanlığı

Depresyondan Korunmanıza Yardımcı Olacak 5 Beslenme Alışkanlığı

Genellikle sağlıklı beslenmenin, sağlıklı bir vücut için önemli olduğu söylenir fakat, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ruh sağlığına da iyi geldiği atlanır. Beslenme alışkanlıklarının, enerjik ve pozitif olmanıza yardımcı olabileceği gibi, yorgun, halsiz ve isteksiz olmanıza da sebep olabileceğini unutmayın. İşte depresyon ve anksiyeteden korunmanıza yardımcı olacak 5 beslenme alışkanlığı.

1-) Kahve Tüketimi Sınırlandırın
Sabahları kahvaltı ile birlikte ya da kahvaltıdan sonra içilen kahvenin moral desteği sağlayıp, iyi ve zinde bir öğleden sonrası için yararlı olduğu biliniyor. Lakin zamanla kafein alımının arttırılması, fazlaca kahve ve kafein tüketilmesi beyne zarar verebilir. Bağımlılık oluşturan kafein, zamanla vücuda yetersiz gelebilir ve bu da serotonin hormonunun salınmasına engel olarak, anksiyete, sinirlilik ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle günlük kafein tüketimi dengeli olmalıdır.

2-) Kızarmış Yiyeceklerden Uzak Durun
Kızarmış gıdalar kilo artışına neden olan önemli etkenlerden biridir. Fazlaca hidrojonize yağ ve trans yağlar içeren kızarmış gıdalar, depresyonu tetikleyeci bir etkiye sahiptir. Başta cips olmak üzere, kızarmış yiyeceklerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

3-) Tuzu Azaltın
Tuz kan basıncını arttırır ve bu durum depresif bir etkiye neden olur. Yemeklerde tuz yerine, baharatları ve faydalı otları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tuzu hayatınızdan çıkartın ya da azaltın.

4-) Kahvaltıyı Atlamayın
Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duymuşsunuzdur. Kahvaltı için vakti yok bahanesine sığınmayın ve gerekirse yarım saat erken uyanarak güne güzel bir kahvaltı ile başlayın. Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, enerji seviyenizi yükseltecek ve sizi depresyondan koruyacaktır.

5-)Alkolden Uzak Durun
Alkol, problemlerden ve sorunlardan bir kaçış olarak görülse de, geçici olarak serotonin salgılanımını arttıran alkol, zaman içinde beyne zarar verir ve serotonin salgılanmasının azalmasına neden olur. Bu nedenle alkolden mümkün olduğunca uzak durun.

Ruh Sağlığına İyi Gelen Başlıca Gıdalar
Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Ceviz
Avokado
Karpuz
Mantarlar
Soğan
Domates
Fasulye
Tohumlar
Elma

Yağlı balık genel olarak ruh sağlığını destekleyen besinlerdir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmenin, beden sağlığı kadar, ruh sağlığı için de çok büyük önem arz ettiğini unutmayın.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.