Anasayfa / Diyet / Düşük Karbonhidrat Diyetinin 5 Bilimsel Faydası

Düşük Karbonhidrat Diyetinin 5 Bilimsel Faydası

Düşük karbonhidrat diyeti, faydaları bilimsel açıdan da ispatlanmış ve diğer diyetlerden daha sağlıklı, daha hızlı kilo vermeye yarayacak bir diyettir. Bu diyet, her gün düzenli olarak antrenman yapan profesyonel veya amatör sporcular, fizik gücü ile iş yapan meslek grupları için uygun bir diyet değildir. Lakin hafif spor yapan, günlük egzersize devam edenler için bu diyetin hiçbir sakıncası yoktur. Bu diyetin temel hedefi, vücuttaki yağların yakılmasıdır. Yağ yakımı başlayana kadar, bu diyetle kilo veremezsiniz. Ancak yağ yakımı başladıktan sonra kilo kaybını görebilirsiniz.

Bu diyet iki aşamalı bir diyettir. İlk aşamada 3 hafta boyunca, günde maksimum 50 gram karbonhidrat tüketebilirsiniz. Bu diyet için, hangi gıdanın ne kadar karbonhidrat içerdiğini bilmelisiniz. Et ve süt ürünleri, yumurta, kuru yemişler ve sebzeler bu diyet boyunca tüketebileceğiniz gıdalardır. Lakin, köfte ürünlerinde, mısır, patates ve havuç gibi sebzelerde, kaju ve bademde yüksek miktarda karbonhidrat bulunduğunu unutmayın.

Nişasta, tahıl, şeker içeren her şeyden uzak durmalısınız. Ekmek yememeli, meyve, pirinç, baklagillerden ilk 3 haftada uzak durmalısınız. Diyetin 2. aşamasında ise bu besinlerden, makul seviyede yiyebilirsiniz. Enerji için, yağlı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Yorgunluk, baş ağrıları ve halsizlik bu ilk aşamada görülebilecek durumlardır. İlk aşamada bol bol lifli besinler ve salata tüketebilirsiniz. Vücudunuzu asla susuz bırakmamalısınız.

Diyetin 2. Aşamasında ise, günlük karbonhidrat tüketimi, yaptığınız mesleğe ve günlük hareketlilik durumunuza göre 150 grama kadar çıkabilir. Ama çok hareketli bir yaşam tarzınız yoksa, 50 gramdan fazla karbonhidrat tüketmeye gerek yoktur. İkinci aşama rutin olarak devam edebilir. 2 haftada bir defa olmak şartıyla, aşırıya da kaçmadan istediğiniz kadar karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Düşük Karbonhidrat Diyetinin Bilimsel 5 Yararı
1-) Bu diyeti yapanlar, düşük yağ diyeti yapanlara göre iki hafta içinde 4 kilo daha fazla vermişlerdir. Bu diyet, en hızlı kilo vermeyi sağlayan diyettir.
2-) Yapılan araştırma sonuçlarına göre, bu diyet, insülin direncini düşürmekte oldukça etkili ki bu, kilo vermek için çok önemlidir.
3-) Düşük karbonhidrat diyeti, trigliseridi (kandaki yağ) düşürmeye yardımcı olur.
4-) İyi kolestrol (HDL) seviyesini arttırır.
5-) Kan basıncını dengede tutar.

Hakkında Sohbet

Check Also

Ton Balıklı Diyet Kilo Verme

Diyetlerin hemen hemen hepsinde ete sıcak gözle bakılmaz. Ete ya hiç yer verilmez ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.