Anasayfa / Sağlık / Egzersiz ile Bel ve Sırt Ağrılarını Gidermek

Egzersiz ile Bel ve Sırt Ağrılarını Gidermek

Belirli bir yaştan sonra bel ağrıları yaşamak neredeyse kaçınılmaz olur. Genel olarak bel ağrıları aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor.
* Travma ve yaralanmalar
* Bazı hastalıklar
* Hareketsiz bir yaşam tarzı
* Motivasyon eksikliği
* Uzun süreli araba kullanma ve hareketsiz kalma
* Sık sık gerginlik yaşamak
* Koordinasyon ile ilgili problemler

Bu sorunların her biri alınacak bazı önlemlerle minimize edilebilir. Egzersiz yolu ile bel ağrısı problemlerini azaltmak mümkündür. İşte yapılabilecek birtakım şeyler.

1-) Bir Doktora Görünün
Öncelikle bir doktora görünerek fiziksel egzersizler için bünyenizin uygun olup olmadığı konusunda bilgi edinin. Eski kafalı diye adlandırdığımız biraz daha yaşlı olanlar, bel ağrılarının yegane çözümünü ilaçlarda arayabilirler. Fakat egzersiz yaparak da bu problemin etkilerini azaltmak mümkündür. Bunun için profesyonel bir destek alın.

2-) Egzersiz Öncesi Isınma
Vücudu egzersize hazırlamak için, germe hareketlerinden önce ısınma hareketleri yapmak, yaşanması muhtemel daha büyük problemlerin önüne geçecektir. Egzersizden önce 10 dakik kadar vücudu ısınma hareketleri ile egzersize hazırlayın.

3-) Vücudunuzu Zorlamayın
Egzersiz yaparken vücudunuzu asla zorlamayın. Bu çok daha büyük ağrılara ve acılara neden olabilir.

4-) Düzenli Olarak Egzersiz Yapın
Vücudun alışması ve zorlanmaması için egzersizleri düzenli olarak her gün 30 dakika kadar yapın. Bir gün yapıp birkaç gün ara vermenin bir faydası olmayacaktır.

5-) Kendinize Uygun Olan Egzersizi Belirleyin
Bir sağlık kuruluşu ya da profesyonelden yardım alarak kendinize uygun olan egzersiz tarzını belirleyin. Egzersizler genellikle, denge egzersizleri, germe egzersizleri ve dayanıklılık egzersizleri olarak gruplandırılır. Bir de ihtiyarlar için deniz kenarında veya doğada yürüyüş önerilir.

Bütün bu egzersizler yoluyla bel ve sırt ağrılarınızı giderebileceğiniz gibi, diyabeti önleyebilir, sağlam ve kuvvetli kas ve kemiklere kavuşabilirsiniz. Germe, denge ve dayanıklılık egzersizleri için araştırma yapabilir veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.