Anasayfa / Sağlık / Erkeklerde Kısırlık Neden Artıyor?

Erkeklerde Kısırlık Neden Artıyor?

Gün geçtikçe erkeklerde meydana gelen kısırlıkta artış gözlenmektedir. Uzmanların belirtmiş olduğu en etkili unsurlar ise, genetik faktörler başta olmak üzere alkol, sigara, ilaç ve bir takım kimyasalların kullanılması ile birlikte çevresel etkenlerden bahsediliyor. Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, Avrupa Doğurganlık haftası (31 Ekim – 6 Kasım) sebebiyle açıklamada bulundu. Erkeklerde kısırlık konusunu ele alan Prof. Dr. Gürgan, bir yıl boyunca korunmaksızın ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulması ve sonucunda gebe kalınmaması durumunun kısırlık olarak değerlendirildiğini bildirdi. Böyle bir durum karşısında zaman daha fazla ilerlemeden kadın ve erkeğin hekim kontrolüne gitmesini ve problemlerini belirterek çözüm arayışına gidilmesini önerdi.

Erkeklerde Kısırlık Dünya Genelinde Artmakta
Dünya genelinde erkeklerde kısırlık sorunu her geçen gün daha bir ciddi duruma gelmektedir. Prof. Dr. Gürgan, bu durumun temel nedenlerini genetiği değiştirilmiş gıdaların tüketilmesi, sigara ve alkol kullanımı, obezite, bağışıklık sistemi ve genetik yapısı problemleri, çevre faktörlerinde görülen olumuz etkiler, stres durumu ve aşırı yorgunluk olarak açıkladı.

Geciktirilmiş Evlilik ve İlerleyen Yaş ile Kısırlık Artışı
Günümüz koşullarında evlenme yaşının da artmış olması kısırlık artışında bir etken olarak görülmektedir. Yaşların ilerlemesi ile birlikte yumurta ya da sperm yapılarının olumsuz yönde etkilendiği belirtiliyor. Prof. Dr. Gürgen sağlıklı gebelik yaşayan ve tedavi gerektirmeksizin doğal yollar ile hamile kalma sayısının gün geçtikçe düşmekte olduğunu açıklıyor.

Ortalama 100-120 Milyon Olan Sperm Sayısı 15 Milyona Düştü
İlk tüp bebeğin dünyaya geldiği 1978 yılındaki istatistiklere göre mililitre içerisinde bulunan sperm sayısı 100-120 milyondu. Ancak günümüzde mililitre başına ortalama sperm sayısı 15 milyon olarak kayıtlara alındı.
İstatistik verilere göre her 100 çiftin 17!si kısırlık problemi yaşıyor. Türkiye’de kayıt altında olan 2,6 milyon kişinin kısırlık sorunu ile mücadele ettiği bilinmektedir. Dünya genelinde kısırlık sorunu ile mücadele eden insan sayısı arttıkça kısırlık tedavisi ile ilgili de çalışmalar da paralelinde hız kazanmaktadır.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.