Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Gmail Daha da Güvenli

Gmail Daha da Güvenli

Gmail Daha da Güvenli

Bundan sonra Gmail servisinden yolladığınız mektuplar şifreli HTTPS protokolü üzerinden gönderilecek. Bu demektir ki, artık elektronik mektuplarınızı sadece mesajınızı okumasını istediğiniz kişi okuyabilecek.

Daha önce kullanmıyor muydu?

Google 2010 yılından varsayılan HTTPS protokolünü kullanıyordu, ancak kullanıcılar istediği zaman bunu HTTP ile değiştirilebiliyordu. Artık bundan sonra HTTPS Google kullanıcılarının tek tercihi olacak.

Peki neden Gmail güvenlik önlemi aldı?

Tüm bu güvenlik önlemlerinin sebebi gibi, geçtiğimiz yıl Edward Snow’den tarafından ABD Ulusal Güvenlik Kurumu ( NSA ) ‘nın casusluk faaliyetini ortaya çıkarmasıdır. Google’dan açıklanan habere göre artık ortak kullanımlı ağlarda ( internet kafeler, bedava wireless vs ) sizinle Google sunucuları arasındaki bağlantı kanallarının hepsi şifrelenecek, Google buna ek olarak kendi bilgi sunucuları arasındaki trafiği de şifreleyecek. Buna neden olarak Edward Snowdenin açıkladığı bir başka casusluk iddasını gösterebiliriz, böylece iddiaya göre Google‘ın iç veri merkezleri arasındaki trafik güvenli olmadığından, NSA bu bilgileri de ele geçirebilir.

 

Hakkında Sohbet

Bir yorum

  1. yıllardır gmail.com kullanıyorum güvenlik konusunda harikalar kullanımı çok kolay masa üstü bildirimleri olayını çok seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.