Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Güzel ve Parlak Ciltler İçin 6 Bitkisel Yöntem

Güzel ve Parlak Ciltler İçin 6 Bitkisel Yöntem

Cilt bakımı için piyasada o kadar çok ürün var ki, insanlar hangisini kullanacağını bilemiyorlar. Hangisi faydalı, hangisinin yan etkileri ve zararları var, hangisi daha az kimyasal madde içeriyor anlamak ve tespit etmek her zaman kolay olmuyor. Yıllar boyu yapılan birçok araştırma, cilt bakımı için oldukça faydalı olan bitkileri ortaya koymuştur. Uzun araştırmalar ve yapılan testler neticesinde aşağıdaki 6 bitkinin cilt sağlığı için yararlı oldukları sonucuna varılmıştır.

1-) Aloe Vera
Günümüzde kozmetik ürünlerde en çok kullanılan bitkilerden biri aloe veradır. Aloe vera, ciltte oluşan lekelerin, aknelerin ve alerjik sebeplerden kaynaklı döküntülerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Şişlikleri de gideren aloe vera, eski bir Hint tedavi yöntemi olan ayurvedada da kullanılmaktadır. Aloe vera yağı cilde günde 10-20 mg arası uygulanarak kullanılır.

2-) Neem Ağacı (Tespih Ağacı)
Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan tespih ağacı yaprağı, sivilcelere ve cilt döküntülerine karşı da oldukça etkilidir. Antiseptik özellikleri bulunan bu ağacın yaprağı, kaşıntılarda ve yaraların tedavi edilmesinde de oldukça etkili bir bitkidir. Bu bitki aynı zamanda saç bakımında da kullanılır. Toz veya yağ halinde, aloe vera yağı ile karıştırılarak cilde uygulanır.

3-) Zerdeçal
Antiseptik, anti alerjik ve antioksidan özelliklere sahip olan zerdeçal, cildi güzelleştirir ve yumuşatır, iltihapları giderir, egzama ve kaşıntılara karşı etkilidir. Ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlar. Günde 1-3 gram kadar, sütle karıştırılarak kullanılabilir.

4-) Sandal Ağacı
Antioksidan özelliklere sahip sandal ağacı yağı, kozmetik ürünlerde kullanılır ve kaşıntı, cilt lekeleri ve cilt alerjilerine karşı etkilidir. Ayrıca cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. 3-6 mg sandal ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı ya da susam tohumu yağı karıştırılarak cilde uygulanır.

5-) Gül
C vitamini açısından zengin olan gül, doğal bir gençleştiricidir. Gülsuyu, sivilcelere karşı da etkilidir ve kırışıklıkları giderir. Günde 1-2 çay kaşığı gül şurubu içilebilir ya da, bir parça pamuğa 5-6 damla gülsuyu damlatılarak cilde uygulanabilir.

6-) Safran Otu
Eski zamanlarda bu yana cilt bakımı için kullanılan safran otu, cilt lekelerini tedavi eder, cilde parlaklık verir ve ayrıca kanı temizler. 1 gram safran yağı, su ile karıştırılarak cilde uygulanır.

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.