Anasayfa / Sağlık / Her Gün Sarımsak Tüketmek İçin 6 Neden

Her Gün Sarımsak Tüketmek İçin 6 Neden

Bazı gıdalar sağlık için inanılmaz yararlıdır ve düzenli olarak tüketilmeleri gerekir. Sarımsak da işte o süper gıdalardan biri. Sarımsak, düzenli olarak tüketildiği taktirde inanılmaz faydalar sağlayan bir besindir. Kokusundan dolayı birçok kimse sarımsaktan biraz uzak duruyor. Ama bu sorunu bir parça karanfille çözmek mümkün. Peki sarımsağın faydaları nelerdir bir bakalım.

1-) İltihap Gidericidir
Sarımsak, içinde barındırdığı anti-inflamatuar bileşenler sayesinde vücutta iltihap oluşmasını önlemeye yardımcı olur ve oluşan iltihapların giderilmesini sağlar. Ayrıca, saman nezlesi, otoimmün hastalıklar ve kansere karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.

2-) Bağışıklık Sitemini Güçlendirir
Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi kış hastalıklarına karşı vücudu koruyan sarımsak, bağışıklık sistemini destekler. Yapılan araştırmalar, anti-viral özelliklere sahip sarımsağı devamlı tüketenlerin mevsimsel hastalıklara daha az yakalandıkları sonucunu ortaya koyuyor.

3-) Kan Basıncını Düşürür
Sarımsakta bulunan gama-glutamylcysteine adlı bileşen, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Yine sarımsağın içerdiği alisin bileşeni de, kan damarlarını genişleterek, vücutta kan dolaşımını kolaylaştırır.

4-) Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir
Bazı araştırmaların sonucuna göre, sarımsak, gıda zehirlenmeleri ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Antibakteriyel özelliklere sahip olan sarımsak, özellikle üriner sistemde ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

5-) Cildi Güzelleştirir
Antioksidan özelliğe sahip olan sarımsak, genç ve güzel görünmek isteyenler için iyi bir seçimdir. Sarımsak, vücutta bulunan toksinleri atmaya yardımcı olur.

6-) Zika Virüsünden Korur
Sarımsak ayrıca doğal bir böcek kovucudur. İçerdiği allicin bileşeni, sivrisineklerin yaklaşmasına engel olur ve zika virüsü başta olmak üzere, sivrisinekler yoluyla bulaşacak hastalıklardan korur

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.