Anasayfa / Sağlık / İletişim Eksikliği Problemlerimiz

İletişim Eksikliği Problemlerimiz

Çağımızda yaşanan insan ilişkileri problemlerinin başındaki en büyük neden iletişim eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlerimizde canlarımız olan annelerimize, babalarımıza, eşlerimize ve çocuklarımıza dahi iletişim kurabilmek için zaman ayırmayı ihmal eder olduk. Çok kısıtlı anlarda çok fazla şey anlatabilmek istiyoruz. Anlatmak istediklerimizi anlatamadığımızda, karşımızdakinin kendi kendine bizi anlamasını bekliyoruz. Anlayamayınca da sinir kat sayımız artıyor. Asıl anlatmak için uğraşmayan, gerekli zamanı ayıramayan kendimizi göremiyoruz. Oysa görebilsek en çok kendimize kızacağız bu durumda.

Sabır gücümüz de zaten bunca olumsuz ve zor hayat şartlarında azalmış ve hatta neredeyse bitmiş. Hiçbir şeye tahammül edemez olduk. Sohbet siteleri içerisinde geçen yazışmalarımızda bile aceleci ve sabırsız davranarak her şeyi bir anda oldu ve bittiye getirmek istiyoruz. Sohbet odaları insanlar birbirileri ile rahat görüşebilsin ve birbirlerini tanıyabilsinler amacıyla oluşturulurken, bizler soru bile sormadan aklımızdaki ön yargılar ile karşımızdakini tanımaya çalışıyoruz. Neden ise çok basit. Zamanımız yok. Tahammülümüz yok.

Bizler kimseye zaman ve emek ayırmazken, kimler bize aynı değerleri sunacak. Bu dünya da değişmeyen bir yasa vardır. Hiç bir şey vardan yok olmaz ve yine hiçbir şey yoktan var olmaz. Durum böyle olunca da insanlık ölmüş diyoruz. Aslında insanlık ölmedi. Hepimizin içinde var, yaşıyor ama unutuldu. Yok olmadı ama derinlere gömüldü.

Yoğun iş tempolarımızdan, kozmopolit şehirlerde yaşarken sürekli savaş vermemizden insanlığımızı ele alabildiğimiz günleri hep gerilere attık. En son annelerimizin babalarımızın zamanında az da olsa varmış. O da az. Anane, babaanne ve dedelerimizin zamanında daha yoğunmuş. Hayatlar daha zor ama insan olabilmek daha kolaymış.

Şimdi bizlere özel ortamlar oluşturuluyor. İnsanların kaynaşabilmesi o kadar kolay ki. Sohbet odaları, sohbet siteleri, chat ortamları… Hepsinde çok fazla sayıda insan var. Onlar da bizim aradığımızın aynısını arıyorlar aslında. İnsanlık… Ama hepimizin bilmediği bir şey var ki sohbet odaları içerisinde de bulunsak biz kendi insanlığımızı bulamadıktan sonra sohbet edebilecek kimseyi bulamayız. Çünkü karşımızdakini dinlemiyoruz bile.

Hakkında Sohbet

Check Also

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri midenin hangi bölümünde ortaya çıkmasına göre çeşitlerde ortaya çıkabilir. Yüzde 95 midenin glandüler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.