Kadın Doğum Gebelik

Kadın Doğum – Gebelik

Gebelik, planlanması icab eden önemli bir olaydır. Tesadüfe bırakılmamalıdır. Eğer gebeliğe sağlıklı başlarsanız hamileliğiniz ve doğumunuza da sağlıklı ve iyi geçer.

Gebe kalmaya karar verdiğiniz zaman şunları yapın :

Kendinizi ve ailenizin evvelce sorunlu gebeliğiniz oldu ise o bilgiler de dahil bütün sağlık bilgilerini toplayın ve doğum yapan doktorunuza gidin. Doktorunuz size nisai ( genital ) muayene de dahil tüm bir muayene yapacaktır.

Doktorun, örneğin sizde bir kalp veya bir şeker hastalığı olup olmadığını, kalıtlama bağlı bir hastalık bulunup bulunmadığını ( sakat çocuk doğumu vb. ) bilmesi hem sizing için ve hem de bebek için hayati önem taşır. Bu muayenede kan testi ( eğer kansızlığınız varsa bunun gebelikten önce tedavi edilmesi gereklidir ) rahim ağzı kanseri testi, daha evvel su çiçeği ve Hepatit B ( karaciğer iltihabı) geçirip geçirmediğinizi bildiren test, Rh faktörü tayini yapılır.

Eğer halen ilaç almakta iseniz bu ilacın bebeğe bir zararı olur mu? Doktorunuza danışın .

Gebelikte alkollü içki içmek ve sigara içmek bebeğe çok ciddi zararlar verir. Zeka geriliği de dahil. Bir kadının kendisi için tehlikeli olduğunu bildiği halde sigara içme veya içki içmek kararına hakkı olabilir fakat çocuğunu hayat boyunca sakat bırakabilecek bir eyleme olumsuz karar hakkı olmalıdır.

 

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.