Anasayfa / Sağlık / Karbon İzlerini Azaltmanın 4 Yolu

Karbon İzlerini Azaltmanın 4 Yolu

Karbon İzlerini Azaltmanın 4 YoluKarbon İzlerini Azaltmanın 4 Yolu
İklim değişiklikleri, artık göz ardı edilemeyecek boyutlara ulaştı. NASA’nın verdiği verilere göre, 2016 Temmuz ayı bugüne kadar ölçülebilen en yüksek sıcaklığa ulaştı. Bu veriler oldukça korkutucu. Diğer taraftan karbon salınımının vücudumuzda bıraktığı izler, gelecekte karşılaşılacak olası sağlık problemleri için bilim adamlarını korkutuyor. İleride karşılaşabilecek sorunlardan korunmak, çocuklarımıza sağlıklı bir dünya bırakmak için herkese düşen bazı görev ve sorumluluklar var. İşte bu 4 sorumluluk.

1-) Enerji Tüketimini Azaltın
Bir şirket veya fabrika sahibi iseniz, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjileri kullanmalısınız. Ayrıca güneş ışıkları açısından oldukça zengin olan ülkemizde, evlerde de güneş enerjisi tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, bazı dijital iş ve işlemler, sera gazı yayan cep telefonları yerine masaüstü bilgisayar ve laptoplarla halledilmeye çalışılmalıdır. Günün belirli saatlerinde (gece uyku sırasında olabilir) cep telefonunuzu kapalı yutabilirsiniz.

2-) Çevre Dostu Ambalajlı Ürünleri Tercih Edin
Çevre dostu ambalajlarla paketlenmiş ürünleri tercih etmek, hem kendi sağlığımız adına önemlidir, hem de bu ürünlerin satışının artması ile diğer markalarda çevre dostu ambalaj kullanmaya mecbur kalacaklardır. Ayrıca çevre kirliliği de bir nebze olsun önlenmiş olacaktır. Özellikle su alırken şişe su tercih edilmemelidir. Plastik şişelerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar ortadadır. Mümkün mertebe kaliteli bir su arıtma cihazı kullanılabilir. Bunu gelecek nesiller için yapmalıyız.

3-) Toplu Taşıma Araçlarını Tercih Edin
Arabaların çevreye verdiği zarar böyle giderse, 2019 yılında yaşanılamayacak bir dünyaya sebep olabilir. Bu nedenle azot salınımını azaltmak adına, mümkün olduğunca toplu taşıma araçları tercih edilmelidir.

4-) Protein Tüketin
Kişisel olarak karbon izlerinden kurtulmak adına, kırmızı et, yumurta, fasulye, mercimek gibi protein miktarı yüksek gıdaların düzenli olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.