Anasayfa / Sağlık / Kilo Verememenizin Sebebi Bu 3 Şey Olabilir

Kilo Verememenizin Sebebi Bu 3 Şey Olabilir

Ülkemizde gün geçtikçe artan problemlerden biri kilo problemleri ve obezitetir. Bu sorun aslında evrensel bir sorundur. Özellikle ABD’de yaşayan insanların 3’te 2’si normalin üstünde kiloya sahiptir. Halbuki, dünyanın bir tarafı açlıktan ölüyorken bu ne kadar da büyük bir çelişkidir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik ve sağlıksız gıdalar kilo ile ilgili sorunlara yol açabiliyor. Diyete başladınız, beslenmenize dikkat ediyorsunuz ve düzenli olarak egzersiz yapıyorsunuz. Bütün bunlara rağmen bir türlü kilo veremiyorsanız bunun başka nedenleri olabilir.
Bu nedenler nelerdir ve bunlara karşı neler yapılabilir?

1-) Stres
Stres, kortizolun artmasına, metabolizmanın ise yavaşlamasına neden olur. Özellikle yağlı ve şekerli yiyeceklere karşı ise bir istek uyandırır.
Strese karşı, stresle başa çıkma yolları öğrenilmeli, farklı hobi ve uğraşlar bulunmalı, düzenli olarak spor ve egzersiz yapılmalı bir şekilde stresten korunma refleksleri geliştirilmelidir.

2-) Uyku
Uyku düzenindeki bozukluklar kilo vermeye engel olan bir diğer etmendir. Az uyku, daha fazla uyanık kalmak anlamına gelir ve bu da daha çok yemek için daha fazla zaman uyanık kalmak demektir. Fazla uyku da metabolizmayı yavaşlatacak ve hareketsizlik nedeni ile kilo vermeye engel olacaktır.
Sağlıklı uyku alışkanlıkları kazanılmalı ve kaliteli bir uyku için ortam hazırlanmalıdır. Bir yetişkinin günlük uyku ihtiyacı 7-8 saattir. Bunun altına düşülmemeli, üstüne de çıkılmamalıdır.

3-) Şeker
Günlük şeker tüketimini normalin üstünde olması da kilo vermenizi engeller. Meyve suları, meyveler, içecekler yolu ile alınan şeker miktarı mutlaka dengelenmelidir. Sakkaroz (sofra şekeri), laktoz (süt ve süt ürünlerinde bulunan şeker türü) ve dekstroz (kalori sağlayan bir şeker) tüketimi düzenlenmelidir.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.