Anasayfa / Sağlık / Kirazın 8 Muhteşem Faydası

Kirazın 8 Muhteşem Faydası

Kiraz, bahar aylarında çıkan ve kısa süreliğine tüketilebilen bir meyvedir. Buna karşılık ise kiraz sağlığa muhteşem faydalar sağlayan bir gıdadır. İşte kirazın faydaları.

1-) Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır
Kiraz, anti-yaşlılık özelliği olan muhteşem bir meyvedir. Anksiyete, stres, kötü beslenme alışkanlıkları ve kimyasallar, insanların yaşlanma hızını arttıran faktörlerdir. Kiraz antioksidanlar açısından çok zengindir ve stresi engelleyerek yaşlanma sürecini yavaşlatıcı etkiye sahiptir.

2-) Kas Ağrılarına İyi Gelir
Yorucu geçen bir günün veya spordan sonra oluşan kas ağrılarının giderilmesinde etkili olan kiraz, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir araştırmanın sonucuna göre, düzenli olarak bir hafta boyunca kiraz suyu içen maraton koşucularında kas ağrısı şikayetlerinin azaldığı gözlenmiştir.

3-) Zinde Tutar
Kiraz, genel sağlığa da çok iyi gelen bir meyvedir. Anti-enflamatuar özelliklere de sahip olan kiraz, eklem ağrılarına karşı oldukça etkilidir.

4-) Hafızaya İyi Gelir
Alzhemier ve demans gibi hafıza problemlerinin engelleyen kiraz, hafızayı güçlendirir ve beyin sağlığına çok iyi gelir.

5-) Kan Şekerini Düzenler
Doğal bir diyabetik olan kirazın içinde bulunan antosiyoninler vücudun doğal insülin düzeyini yükseltir.

6-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Sağlıklı lifler içeren kirazın %75’i sudur. Kiraz açlığı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve tokluk hissi uyandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

7-) Gece Uykusuna Yardım Eder
Uyku düzenine yardımcı olan melatonin hormonunun salgılanmasını sağlayan kiraz, sağlıklı bir gece uykusu için oldukça yararlıdır. İyi bir gece uykusu için, yatmadan önce 30 mililitre kiraz veya vişne suyu içilmesi önerilir.

8 -) Kalp Sağlığını Korur
Kan basıncını ve kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı olan kiraz, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Görüldüğü üzere kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Mevsiminde kiraz ve vişneyi bolca yemeli, mevsim haricinde ise, güvenilir markaların vişne suyu tüketilmelidir.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.