Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Kırışıklık İçin Doğal Yöntemler

Kırışıklık İçin Doğal Yöntemler

Bazı insanlar, yaşlandıkça kırışıklıklar çoğalmaya başladığında aynaya bakmaktan kaçınmak için büyük strese girerler. Kırışıklıklar ince, sarkmış cilde neden olur. Özellikle yüz, boyun, ellerin sırtları ve ön kolların üst kısımlarında görünürler.

Kırışıklıklar, doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak cildin bağ dokusundaki elastin ve kollajen ve elastin üreten fibroblastlarda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak zayıflar ve kırılırlar.

Erken veya fazla kırışıklıklar, güneş ışığına veya sert ortamlara çok fazla maruz kalma, sigara, belirli ilaçların kullanımı, aşırı stres, ani kilo kaybı, E vitamini kaybı ve genetik yatkınlık gibi faktörlerden de kaynaklanabilir.

Kırışıklıkların azaltılmasına ve yenilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olacak birçok kolay çözüm önerisi vardır. Bunlardan bir tanesi ise somon dna serumudur.

Basit anlamda, bir kırışıklık kişinin cildinde bir çizgi veya katlanır. Hepimiz yaşlandıkça onları alırız, bu bir yaşam gerçeğidir, ancak birçok insan için kırışıklıklar sahip olmadıkları bir şeydir.

Kırışıklıklara ne sebep olur?
Yaşlandıkça, cildimiz incelir, daha az sağlamdır ve esnek değildir, böylece bizi daha önce olduğu gibi koruyamaz. Çoğu insan ilk kırışıklıklarını yüz ifadelerinden alır. Genel olarak, ne kadar gülüyorsanız, kaşınız ve şaşkınız, ne kadar çok kırışıklık hissedersiniz. Yüzlerimizi günde binlerce kez hareket ettirdiğimizde tamamen kırışıklıktan kurtulmak imkansız!

Vücudunuzun kırışıklığa en eğilimli kısımları yüzünüz, boynunuz, kollarınız ve ellerinizdir. Kırışıklıklar UV ışınlarına maruz kalmaktan, sigara içmek, alkol almaktan, cildinizin dehidrate edilmesinden ve Valium ve Xanax gibi bazı ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Ailenizde çok fazla kırışıklık varsa, siz de olma ihtimali de yüksek.

Cildimize ne olur?
10 kırışıklıktan dokuzu güneşten kaynaklanır. Cildiniz güneşten veya bir şezlongdan gelen UV ışınlarına maruz kaldığında, cilt hücrelerindeki kolajen ve elastin bozulur. Bu, kırışıklıklara neden olabilir çünkü kolajen ve elastin, cildinizin sıkılığını ve şeklini vermek için birlikte çalışır. Kör çizgiler, cildinizin altındaki yağın kaybolmaya başladığında oluşur.

Cildiniz susuz kaldığında (ya alkol aldığından ya da yeterince su içmediğinden), cildinizin esnek olmadığı için kırışıklıklar oluşur. Kurutulmuş cilt genellikle kırışıklıkların daha belirgin görünmesini sağlar.

Sigara, cildinizdeki kolajenleri parçalayarak kırışıklıklara neden olur. Nikotin ayrıca kan damarlarınızı daraltabilir ve cildinize giden kan akışını azaltabilir. Bu, cildinizin sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu tüm oksijen ve besinleri almamasıyla sonuçlanır ve sonuçta kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.