Anasayfa / Sağlık / Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri midenin hangi bölümünde ortaya çıkmasına göre çeşitlerde ortaya çıkabilir. Yüzde 95 midenin glandüler dokusunda ortaya çıkar. Yüzde beşi ya da en fazla yüzde onu ise mide çevresindeki damarlarda kas ve yağ dokuda ortaya çıkmaktadır. Mide kanseri ilk zamanlarda fark edilmeyecek aşamalar geçirebilir.

Bazen mideniz bulanabilir, kusma ihtiyacı duyabilirsiniz ya da hiçbir belirti olmadan da ilerleyebilir. Kanserli alan genişledikçe kendini göstermeye başlayan bir çok faktör ortaya çıkabilir dışkıdaki renginin çok koyu olması tuvalet kağıdında kan ile kendini belli eder ama hemen kan gördüyseniz panik olmayın hemoroid gibi rahatsızlıklarda olabilir. Böyle belirtilerde mutlaka en kısa süre içinde doktorunuza başvurun.

Mide kanseri en çok ağrıyla kendini gösterir ve doktora gittiğinizde ortaya çıkar. Bu ağrılar bazen çok şiddetli bazen de çok hafif olabilir. Ağrı genelde midenin üst kısmında kendini belli edebilir mide ağrılarını ne sıklıkta olursa olsun mutlaka doktora gitmelisiniz. Midemiz bulanıyorsa sürekli kusma hissi hissediyorsanız mide kanseri riski ile karşılaşabilirsiniz erken teşhisin hayat kurtardığı durumlarda Sizlerde vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçerek tedavinize en kısa sürede başlamalısınız.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.