Anasayfa / Pratik Bilgiler / Mutfakta Kullanılması Gereken Pratik Bilgiler

Mutfakta Kullanılması Gereken Pratik Bilgiler

Pratik bilgiler insan hayatını oldukça kolay hale getiren adı üstünde pratik yöntemlerdir. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak mutfak hayatınızı kolaylaştırmanız mümkündür.

Meyvelerin olgunlaşmasını sağlayın: Yeşil bir muzun koyulaşmasını, çok sert bir şeftalinin biraz yumuşamasını sağlamak istiyorsanız günlerce beklemek yerine kağıt bir torbanın içine meyveleri yerleştirerek torbayı kapatabilir ve meyvelerin torba içindeki etilen gazı ile tepkimeye girmesini sağlayarak daha çabuk olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz.
Domatesleriniz Çürümesin: Domateslerin koparılan kısımlarından domatesin içerisine hava ve nem girdiğinden daha çabuk çürüme meydana gelmektedir. Domateslerinizi koparılan kısımları aşağıya gelecek şekilde dizerek daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca domatesler oda sıcaklığında buzdolabında olduklarından daha uzun süre taze kaldıklarından domateslerinizi buzdolabına koymak yerine mutfak dolaplarınızda saklayabilirsiniz

Muzların Daha Uzun Süre Taze Kalmasını Sağlayın: Muzların koparıldığı kısımdan da muz içine hava ve nem girişi gerçekleşmekte ve kısa süre muz yenmeyecek hale gelmektedir. Bunun önüne geçmek için muzların koparıldığı yere plastik poşet sarmanız yeterlidir. Bu pratik bilgi sayesinde muzlarınız uzun süre eskisi gibi kalacaktır.
Patatesler Kahverengileşmesin: Patatesler doğrandıktan kısa bir süre sonra kahverengileşmeye başlamaktadır. Yemeklerinizde kahverengi patateslerin yer almaması için patatesleri soyar soymaz soğuk su da bekletmeniz yeterlidir.
Yumurtanın Tazeliğini Test Edin: Bir kase soğuk suya yumurtanızı bırakarak yumurtanın ne oranda taze olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Eğer yumurtanız dibe batıyorsa tazedir, ne kadar su üzerinde duruyorsa o oranda bayattır. Bu pratik bilgi yardımıyla yumurtaların tazeliğini yemeden kontrol edebilirsiniz.
Sarımsak Kabuklarını Kolayca Soyun: Sarımsağın kabuklarını soymak için yapmanız gereken tek şey her bir dişi ayrı ayrı bıçağın kenarıyla ezmektedir. Bu işlemden sonra kabuk ile sarımsak dişi kendiliğinden ayrılacaktır.
Yumurta Kabuklarını Kolayca Soyun: Yumurtalarınızı kabuklarından ayırmakta zorluk çekiyorsanız yumurtalarınızı haşladığınız suya bir miktar su veya karbonat ekleyebilirsiniz.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.