Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Saç Dökülmesinin Nedenleri Nedir? Doğal Çözümü Var mı?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nedir? Doğal Çözümü Var mı?

Saç Dökülmesine Neden Olan 4 Faktör
Araştırmalar, yaşamımızdaki birçok kontrol edilebilir faktörün, genetik özelliğini gerçekten geçersiz kılabileceğini, saç dökülmesinin genetik eğiliminin kendini ifade etmesini potansiyel olarak önlediğini gösteriyor. Saç dökülmesine neden olabileceği bilinen 4 şey var.

1. Yerçekimi
İster inanın ister inanmayın, yakın tarihli bir rapor, yer çekiminin aslında erkeklerin saç dökülmesinde bir faktör olabileceğini ileri sürmektedir. Genç kafa derisinde yeterli miktarda “yağ dokusu vardır ve cildin kıl yapısı üzerindeki basıncı tamponlayarak, kendini iyi bir şekilde nemlendirir.” Erkekler yaşlandıkça, “deri ve altta yatan yağ daha ince olur, ve saç yapısı üzerindeki baskı artar. ”Ancak östrojen, testosteron gibi yağ dokusunu inceltmediği için bu, menopoz öncesi kadınlar için bir sorun değildir. Her şeyden çok, hormonal dengesizlik de bir oyun.

2. Stres
Stresin, saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak listemize eklenmesi şaşırtıcı değil. Stresli olduğunuzda, saç telojen fazı olarak adlandırılabilir – kısaca, dökülür. Bu süreç stresli bir olaydan 3 ay sonra bile gerçekleşebilir! Neyse ki, bu saç 6 ile 9 ay içinde tekrar büyüyebilir. Ancak bazen doğum veya ameliyat gibi şeylerden dolayı, bedenin iyileşme çabalarına odaklanabilmesi için vücudun saç büyütmesi “zaman aşımına” uğrayabilir. Herkes strese karşı farklı tepki gösterir ve bazılarımız için saç dökülmesi sadece bunlardan biridir.

3. Sigara içmek
Dermatoloji Arşivi’nden yapılan yeni bir çalışma, erkeklerde yaşa bağlı saç dökülmesinin sigaraya bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Saç dökülmesine tam olarak neyin yol açabileceği bilinmese de, bir teori sigara içilmesinin kıl köklerine zarar verebileceğidir. Çalışma sadece erkekler arasında sigara içerken görünse de, sigarayı bırakmak, saç dökülmesiyle karşılaşan herkes için harika bir fikir olabilir!

4. Diş Enfeksiyonları
Kafanızdaki bu kellik zayıf diş sağlığının talihsiz bir yan etkisi bile olabilir. Dişlerdeki bulaşıcı salgınlar, alopesi areata adı verilen lokalize bir saç dökülmesine bağlanmıştır. Saç derisinin tek bir bölgesinde izole edilen açıklanamayan saç dökülmesi endişe yaratmalı ve bu dişleri kontrol etmek için dişçiye bir yolculuk yapmak isteyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözümler Var mı?
Peki saç dökülmesinin çözümü nedir? Hiç şüphemiz yok, hepimiz lüks, gerçekten sağlıklı saçlar istiyoruz. Saç dökülmesi çoğunlukla erkeklerle ilişkili olmasına rağmen, kadınlar da bu sorundan muzdariptir. Amerikan Saç Dökülmesi Derneği’ne göre, kadınlar aslında saç dökülmesi yaşayan hastalarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Sizlere önerebileceğimiz bir kaç doğal çözüm var.

Doğal şampuanlar kullanabilirsiniz
İçerisinde kara sarımsak, ginseng gibi şifalı bitkiler bulunan saç dökülmesine karşı şampuanları kullanabilirsiniz. Bu tür şifalı bitkiler kan akışını artırdığı için saç köklerine etki ederek saçların güçlenmesini sağlayabilir. Saç hücrelerini besleyerek daha güçlendirebilen bitkiler saç sağlığınız için kullanılabilir.

Doğal yağlardan faydanalabilirsiniz
Saç derisi masajı ile birlikte esansiyel yağları kullanabilirsiniz. Masaj saç derisinde kan dolaşımı sağlar ve saç köklerinde kan akışını artırır. Saç derisine her gün birkaç dakika el ile hafifçe masaj yapın. Masajın etkisini arttırmak için, bir damla, lavanta, biberiye, kekik, nane veya sedir ağacı esansiyel yağını bir miktar badem, hindistancevizi, jojoba, üzüm çekirdeği veya susam yağı bazında birkaç damla kullanın.

Bu tedavide başarıya sahip olduğu iddia edilmekle birlikte, şu anda etkinliğinin açık bir bilimsel kanıtı bulunmamaktadır

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.