Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Saç ve Sakal Neden Uzamaz?

Saç ve Sakal Neden Uzamaz?

Gür sakallar geçmiş tarihlerden günümüze kadar süregelen erkekler için önemli otorite ve güç kıstaslarından biridir. Gür sakallı bir erkek bilinç altımızda otorite ve güç imajı çizmektedir. Günümüzde bazı erkeklerin en büyük problemlerinden biri de saç ve sakalın uzamaması veya hiç çıkmamasıdır. Erkeklerin bir çoğu kendini daha erkeksi ve güçlü gösterebilmek için sakal tercih etmektedir. Köselik sorunu genelde erkeksi görünümün tam oluşmaması ve erkeği olduğu yaştan daha genç göstermektedir. Sakalın ve saçın uzaması için bir takım takviyeler gerekebilmektedir. Doğal yollar ile sakalın ve saçın uzamasını sağlayabilirken, bir takım ürünler ile de saç ve sakal uzatılabilir.

Saç uzaması için geçerli olan yöntemler sakal için de geçerlidir. A, B, C ve E vitaminleri sakal uzaması için destek olmaktadır. Sakalı uzatmak için bu vitaminleri içersen besinler tüketmelidir. Sakalın temiz olan ciltte daha düzgün ve kaliteli uzadığı bilinmektedir. Sebebi ise temiz cilt sakal köklerini canlandırmaktadır. Sigara dumanı cilt üzerinde olumsuz etkiler gösterebildiğinden dolayı sakal uzamasını da olumsuz etkileyebilmektedir. Stresin de sakal uzaması üzerinde olumsuz etkiler sergilediği saptanmıştır. Stres hem saç hem de sakal dökülmesine ve yavaş uzamasına sebep olmaktadır. Kuru bir cilde sahipseniz ve deri dökülmesi yaşıyorsanız ölü hücrelerden bir an önce kurtulmanız gerekir. Kese kullanarak ölü hücrelerden kurtulmanız mümkün. Proteinli gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin, yumurta, balık, fındık gibi gıdalardan protein takviyesi alabilirsiniz.

Saçları hızlı ve sağlıklı uzatmanın en önemli yollarından biri de saç derisinin sağlıklı olmasıdır. Saç derisi temiz olmalı yağ ve bakteri oluşumu engellenmelidir. Zeytin yağı, badem yağı, hint yağı gibi yağlar ile masaj yapılması kan dolaşımını artıracaktır, bu işlemin düzenli yapılması gerekir. Saçların uzamasındaki bir diğer etken ise metabolizmadır. Dengesiz ve yetersiz beslenme, yoğun stres, yanlış saç bakımı, sigara gibi problemler saç uzamasını olumsuz etkilemektedir.

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.