Anasayfa / Sağlık / Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yastık Seçimine Dikkat

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yastık Seçimine Dikkat

Ölü deri hücreleri, dökülen deriler, ev akarları, tozlar … Bütün geceyi en hassas bölgemiz olan yüzümüzü üstüne koyarak geçirdiğimiz yastıklarımızın ergonomik oluşuna, temizliğine ve yüksekliğine ne derece dikkat ediyoruz? Kötü bir yastık seçimi, boyun ve sırt ağrısına neden olabilir ve bu durum yaşam kalitemize ciddi zararlar verebilir. Ayrıca kötü bir yastık, zihin gücüne de zarar verir. Kötü bir yastık seçimi ayrıca şunlara da sebebiyet verir.
* Şiddetli baş ağrısı
* Mide bulantısı
* Baş dönmesi
* Kaygı
* Depresyon
* Gün boyu yorgunluk ve halsizlik

Yapılan bir araştırmaya göre insanların %82’si ergonomik olmayan ve rahatsızlık verici bir yastık kullanıyorlar.

Yastık Çok Alçak Veya Çok Yüksek Olmamalı
Yüksek yastık, boyun kaslarının gerilmesine neden olur ve birtakım omurga problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Alçak yastık ise boyun ağrılarına ve boyunda sertliğe neden olacaktır.
Uzmanlar, uyumak için tüylü yastıkların uygun olmadığını, lateks yastıkların uyku sağlığı açısından çok daha iyi bir seçim olacağını belirtmektedirler.

Günün yaklaşık olarak üçte birini üstünde geçirdiğimiz yastığın seçimi, gerek uyku sağlığı, gerekse genel sağlık için çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca yastığın temizliği de sağlık için önemli bir durumdur. Yastık kılıfları haftada bir veya iki kere değiştirilmeli, yastıklar ise ayda bir kere yıkanmalıdır. Boyun ağrıları, boyun düzleşmesi ve gerilmesi, boyun tutulması sırt ağrıları gibi şikayetleriniz varsa, kullandığınız yastığı kontrol etmekte ve değiştirmek sizin için çok yararlı olabilir. Bu problemleri yaşıyorsanız, ergonomik ve ortopedik bir yastık almanızın vakti gelmişte geçiyor demektir.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.