Anasayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Sivilce Bakımı Nasıl Yapılır?

Sivilce Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzümüzde çıkan bizleri gerçekten strese sokan sivilceler, hemen hemen herkeste görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Oluşan bu cilt lekelerinin ciltte bıraktığı izler de uzun yıllar bizi takip edebilir. Bu cilt lekelerinin izleri moralimizi bozabilir motivasyonumuzu düşürebilir. bu da bize cilt lekeleri nasıl geçer sorusunu sordurmaktadır.

Sivilce nedir?
Sivilce oluşumunun üç sebebi vardır.

Ölü deriler
Deride zamanla ölen ölü hücreler temizlenmediği zaman derinin gözeneklerine girerek iltihaplanmaya sebep olur. Bu iltihaplanma ise sivilceleri oluşur.

Yağ oluşumu
Ciltte kayganlık ve cildi koruyan sebum adı verilen yağ çeşidinin üretiminin aşırı miktarda üretilmesi sonucu sivilce oluşur.

Bakteri birikimi
Gözeneklere bakteri birikimi sonucunda da sivilce oluşabilir.

Sivilcelerden nasıl kötüleşir?
Bazı sivilceler sadece bir tane iken bazıları bütün cilde yayılarak daha da kötüleşir. Bu kötüleşmeleri de alt başlıklarda sıralayacak olursak;

Hormonsal değişim
Salgılanan hormonlardaki değişimle sivilce oluşumu tetikler. Özellikle ergenlik dönemi, menopoz dönemi, regl dönemi gibi dönemlerde sivilce artışı görülebilir. Yoğun stres artışı ile de görülebilir.

Kullanılan ilaçlar
Bazı ilaçların verdiği yan etki olarak ciltte sivilce oluşumu meydana gelebilir. Ancak sivilceler yüzünden ilacınızı bırakmayın. Sivilcelerinize başka çözümler arayabilirsiniz.

Beslenme
Sağlıksız beslenme cilt sorunları tetikleyebilir. Özellikle sivilce oluşumu için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.


Cilt kirliliği

Makyajınızı silmeden uyumak cildinizi temiz tutmamak aşırı kozmetik ürünleri kullanmak, cilt tipine uygun makyaj malzemesi kullanmamak da sivilce oluşumu etkiler.

Sivilce bakımı nasıl yapılır?
Sivilce tedavisi için:

Öncelikle cilt doktoruna gitmenizi öneririz.
Cilt tipinizi öğrenmeleri ve cilt tipinize uygun tedavi yöntemleri belirlemesiniz.
Sivilce tedavisinde önemli olan cildin nemini ve yağ düzeyini sabit tutmaktır. Maskeler ve peelingler kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Sizlere önerimiz ise Pembe Maske kullanımıdır. İçerisinde özler sayesinde cildinizin yağ ve nem dengesini sağlayacaktır.
Cilt temizliğine dikkat etmelisiniz. Günde en az iki kere yüzünüzü yıkamalısınız. Makyajınızı temizlemeden uyumamalısınız.

Cilde iyi gelen yağlar:
Acı badem yağı (10 damladan fazla kullanmanız cilt problemlerine sebep olabilir.)

Keten tohumu yağı

Gül yağı

Çay özü yağı

Aloe vera yağı.

Önceden sizlere önerdiğimiz Pembe maske içindekiler gül yağı, çay özü yağı, aloe vera yağı ve daha çok fazla cilde iyi gelen pigmentler bulundurur.

İçerisinde A, C ve E vitamini bulunan yiyecekler, şifalı bitkiler ve yağlar cilt tipinize uygun ise size iyi gelecektir.

Hakkında Sohbet

Check Also

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlar için bakım, her zaman masraflı bir o kadar da yıpratıcı olarak bilinen bir uygulamadır, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.