Anasayfa / Aşk / Sohbet, İlişki, Fikir Ayrılıkları ve Fedakarlık Sınırları

Sohbet, İlişki, Fikir Ayrılıkları ve Fedakarlık Sınırları

Sohbetlere Derinlik Katmak

Sohbetlerimiz yazılı veya sözlü olsa da onlara derinlik katabilmek bizlerin elindedir. Herkesle sohbet edemeyeceğimiz gibi herkesle uzun ve derinlemesine konulara giremeyiz. Öncelikle karşımızdaki insan ile kafa yapılarımızın üç aşağı beş yukarı birbirine yakın olması gerekir. Böylece birimiz ak derken diğerimiz kara anlamamış oluruz. Yanlış anlaşılmalar her sohbet sırasında oluşur. Ancak karşımızdaki insana anladığımız şeye tepki vermeden önce ne demek istediğini açıkça sorabiliyorsak ya da karşımızdaki insan bize böyle bir soru ile geldiğinde açık yüreklilikle ve hiç darılmadan bu sorusunu cevaplayabiliyorsak sohbetimiz uzun sürer.

Fikir Ayrılıkları Doğaldır

Karşımızdaki insan tek yumurtadan olma ikiz kardeşimiz dahi olsa fikir ayrılıklarımızın olacağını kabullenmemiz gereklidir. Fikir ayrılıklarının yaşandığı anlar da yapılması gereken en doğru hareket bu durumu gayet normal karışılabilmektir. Fikir ayrılığını kabullendikten sonra orta noktada buluşabilmenin yolları aranmalıdır. Eğer o konuda birleşmemiz şart değilse bırakalım ayrı fikirlerimiz öyle kalsın. Ancak ileride daha büyük sorunlara yol açabilecek bir konu ise ayrılık yaşadığımız fikirler muhakkak orta noktası vardır ve bulunur. Bu orta noktanın belirlenmesi ile de her iki tarafın gerekli adımları atabiliyor yani alınan kararı eyleme dökebiliyor olması gerekir.

Karşılıklı Fedakarlığın Önemi

Hangi ilişki olursa olsun, sevgili, karı koca ilişkisi, anne, baba, arkadaş, dost vs. hepsinde fedakarlıkların karşılıklı olması gerekir. Bir tarafın sürekli verici olduğu durumlarda her zaman sorunların çıkması an meselesidir ve ortada patlamaya hazır bir bomba var demektir. Aile içinde bir anne ve bir baba karşılık beklemeden fedakarlıkta bulunabilir. Ancak asıl önemli olarak karşımızdaki insanın bekleyip beklememesine bakmaksızın elimizden gelen fedakarlığı bizlerin de onlara sunabilmemizdir. Böylece karşımızda bizi düşünen insanın omuzlarına fazla yük bindirmemiş, fiziki ve ruhsal sağlığını bozmamış oluruz. Aynı zamanda da onu önemsemiş olduğumuzu hissettirebiliriz.

Önemsenme Duygusu

İnsanları birsinin tarafından önemsendiğini bilmeleri kadar mutlu olabilecekleri duygu enderdir. Önemsenmek demek her sıkıntısında sohbet edebileceği, fikir alabileceği, sıkıntılarından kolaylıkla ve çekinmeden bahsedebileceği birisinin olması demektir. Kimi zaman bu duyguları yaşayabilmek için sohbet siteleri üzerinden yardım alırız. Bizi önemseyen insanlar hayatımızdaki en sağlam limanlardır. Böyle insanları bulmak zordur. Çevrenizde böyle insanlara sahipseniz gerçekten şanslısınız.

Hakkında Sohbet

Check Also

Mutsuz erkekler kadınlara neden daha çekici görünür?

Her kadın mutlu bir aşk aradığını söyler ve mutlu bir hayat yaşamak ister. Hatta birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.