Anasayfa / Sağlık / Stres Hormonunu Azaltmanın 5 Yolu

Stres Hormonunu Azaltmanın 5 Yolu

Kortizol, korku, stres ve anksiyete durumunda vücut tarafından tepki olarak üretilen bir hormondur. Bu hormon, pek çok sağlık problemine yol açmaktadır. Depresyon, bellek kaybı, kalp hastalıkları ve aşırı şişmanlık, gibi rahatsızlıklar, bu hormonun aşırı salgılanmasının sonucunda karşı karşıya kalınabilecek durumlardır.

Peki kortizol salgılanmasının önüne geçmek, bu hormonun salgılanmasını azaltmak mümkün mü? Evet aslında bunun için yapılabilecek bazı şeyler var. Şimdi onlara bir göz atalım.

1-) Egzersiz Yapmak
Egzersiz yapmak, vücuttaki kortizol seviyesini düşürür. Spor ve egzersiz yaptığınızda, endorfin hormonu salgılanmaya başlar. Endorfin hormonu ise, ruh halinizi düzeltir ve mutlu hissetmenizi sağlar. Düzenli egzersiz ile, güzel bir görünüm kazanabileceğiniz gibi, kortizol seviyesini azaltarak stresten de korunmuş olursunuz.

2-) Meditasyon Yapmak
Meditasyon, kortizol seviyesini düşürmek için etkili bir diğer yöntemdir. Meditasyon aracılığı ile, olumsuz ve negatif duygularınızdan sıyrılır, stresten korunur ve kortizol salgılanmasının önüne geçmiş olursunuz. İnanç durumunuza göre, meditasyon yerine, dua etmeyi de deneyebilirsiniz.

3-) Müzik Dinlemek
Yapılan pek çok çalışma, müziğin vücut kimyası üzerinde olumlu etkilere sebep olduğunu ortaya koymaktadır. Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna söylenmemiştir. Kortizol seviyesini düşürmek için, gün içinde müzik dinleyerek kendinizi rahatlatma yolunu deneyebilirsiniz.

4-) Balık Tutmak
İmkanlar dahilinde ise haftada bir gün ya da ayda iki defa balığa çıkmak, sizi stresten koruyacak ve kortizol salgılanımını azaltacaktır. Tekne, su, sükunet, insanı rahatlatan ve huzur verici şeylerdir.

5-) Sağlıklı Beslenmek
Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek, genel sağlık için çok büyük önem taşımaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller, kortizol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, şeker, kafein ve işlenmiş gıda tüketimini azaltarak, stres ve anksiyeteden korunabilirsiniz.

Hakkında Sohbet

Check Also

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri midenin hangi bölümünde ortaya çıkmasına göre çeşitlerde ortaya çıkabilir. Yüzde 95 midenin glandüler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.