Anasayfa / Bakım / Ayak Bakım / Tırnak bakımı için bitkisel çözümler

Tırnak bakımı için bitkisel çözümler

Tırnak bakımı konusunda çok daha dikkatli olan ve bunu bir aksesuar haline getiren bayanlar bu nedenle tırnak bakımlarını ihmal etmemiş ve rutin aralıklar ile yapmaya özen göstermiştir. Ancak tüm bazı bayanlar tırnak bakımlarında yaptırmayı tercih ederken kimi bayanlar ise tırnak bakımlarını kendi yöntemleri ile evde yapmayı tercih etmiştir. Ancak tırnak bakımında ne kadar hassas olursak olalım gün içerisinde yaptığımız bazı yanlışlar tırnaklarımızın zarar görmesine ve dolayısıyla çirkin bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

Özellikle ev hanımları bu konuda oldukça şikayetçidir. Gün içerisinde sürekli temizlik malzemeleri ile alakalı olan bayanlar bu nedenle hem ellerinin hemde tırnaklarının bu durumdan zarar görmesine neden olmaktadır. Ancak temizlik malzemelerini kullanırken eldiven kullanmanız bu durumdan etkilenmemenize neden olacaktır. Bunun dışında evde yapacağınız bazı tırnak bakımı yöntemleride tırnaklarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle bitkisel yöntemler ile yapacağınız bazı uygulamalar tırnakların kırılmasını engelleyerek daha güçlü görünmesine yardımcı olacaktır.

İşte evde tırnak bakımı için yapabileceğiniz bazı bitkisel öneriler

– Eğer tırnaklarınızda koyu renkli sararmalar varsa ise muhtemelen nedenlerinden biri sigara kullanmanız olabilir. Bu sararmaların yok olmasını istiyorsanız limonu ikiye bölün ve bir yarısı ile tırnaklarınızı ovun. Bu şekilde sararmalar yok olacak aynı zamanda daha kuvvetli görünecektir.

– Çok fazla tırnak kırılma sorunu yaşıyorsanız muhtemelen nedeni kansızlık ya da bazı vitaminlerin eksik olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak lavanta yağı bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Yatmadan önce tırnaklarınıza bir miktar lavanta yağı sürerek uyuyabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızın güçlenmesine ve kırılmamasına neden olabilirsiniz.

– Tırnaklarınızın güçlenmesi için ılık suyla dolu bir kasenin içine bir çay kaşığı, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyunu ekleyin. Tırnaklarınızı 10 dakika bu kaırşımın içinde bekletin. Bu arada sıktığınız limonu atmayın. Bu yugulamadan sonra tırnaklaırnızı bu kez limonun posasının içinde bekletin. Böylece tırnaklaırnızdaki sarılık yok olacaktır.

– Ayrıca her gece yatmadan önce bir çorba kaşığı badem yağı, bir çorba kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağını kaırştırın. Bu kaırşımı tırnaklarınıza sürün ve ardından da pamuklu eldiven takıp yatın. Sabah kalktığınızda ellerinizi yıkayabilirsiniz. Bu şekilde yine tırnaklarınızın güçlenmesini ve kırılmamasını sağlamış olursunuz.

– 1’er yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, badem yağı ve hint yağını bir kase içerisine alarak karıştırın. Daha sonra tırnaklarınızı bu karışım içerisinde 10 dakika kadar bekletin ve sonra yıkayın. Haftada üç defa bu uygulamayı yaparak tırnakların daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.