Anasayfa / Sağlık / Yumurtanın 7 İnanılmaz Faydası

Yumurtanın 7 İnanılmaz Faydası

Yumurta, pek çok yemekte kullanılan, fosfor, biotin, selenyum ve protein açısından muhteşem bir besin deposudur. Fakat, kilo almak istemeyen pek çok kimse yumurta tüketmekten uzak dururlar. Harward Üniversitesi’nin 2012 yılında yaptığı bir araştırmanın sonuçları, düzenli yumurta tüketenlerde kalp krizi ve inme riskinin %25 azaldığını söylüyor. Bugüne kadar kolestrol seviyesi yüzünden yumurta tüketmekten sakınanların ise, bu araştırma ile yanlış bir yolda oldukları görülüyor. İşte besin deposu yumurtanın faydaları.

1-) Bağışıklık Sistemini Geliştirir
A ve D vitamini ve folat açısından oldukça zengin olan yumurta, vücudu hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

2-) Cilt Sağlığına Yardımcıdır

A vitamini, biotin ve selenyum açısından zengin bir besin olan yumurta, ciltteki hasarları onarır ve yıpranmalara karşı cildi korur. Biotin ayrıca sağlıklı saçlar için de çok önemli bir vitamindir.

3-) Metabolizma Hızını Arttırır

Yumurtada oldukça yüksek seviyede bulunan B2 vitamini ve biotin, metabolizma hızını arttırır. Ayrıca A ve B2 vitamini göz sağlığına da iyi gelir.

4-) Kan Hücresi Oluşumunu Arttırır
Folat ve B2 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasına yardımcı olur ve vücudun kan üretim kapasitesini sürdürmesini sağlar.

5-) Kemikleri Güçlendirir
D vitamini ve fosfor içeren yumurta kemikleri güçlendirir. Fosfor ayrıca, hücre zarı fonksiyonlarını destekler.

6-) Karaciğerin Sağlıklı Çalışmasına Yardımcı Olur
Kolin vitamini, karaciğer sağlığı açısından çok önemlidir. Yumurta, kolin vitamini açısından en zengin besinlerden biridir. Bu vitamin, karaciğerin sağlıklı bir biçimde fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olur.

7-) Zihnin Kapasitesini Arttırır
Yumurta, fiziksel yararlarının dışında, zihin gücünü önemli ölçüde arttıran bir besin maddesidir. İçerdiği pantotik asit zihin kapasitesini arttırırken, B2 vitamini sinir sistemini korumaya yardımcı olur.

Uzmanlar, günde 1 yumurta tüketmenin, bütün bu faydalar açısından yeterli olacağını söylüyorlar.

Hakkında Sohbet

Check Also

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının belirtileri bacak ağrıları bel ağrısı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.